اطلاعاتی در مورد مخزن استیل

اطلاعاتی در مورد مخزن استیل

با توجه به گسترش صنایع غذایی و شیمیایی کشور و لزوم تولید تجهیزات مانند مخزن استیل در صنایع براساس نیازهای موجود امری اساسی می باشد.


مخزن استیل

با توجه به گسترش صنایع غذایی و شیمیایی کشور و لزوم تولید تجهیزات این صنایع براساس نیازها و همچنین تکنولوژی روز دنیا، این شرکت اقدام به طراحی و تولید مخزن استیل‎ در ظرفیت ها و کاربردهای گوناگون، با استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه نموده است. بخش بزرگی از این تولیدات در صنایع شیر و تولید دارو مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت انواع مخزن استیل با توجه به نوع جوش مخصوص (تحت گاز) می بایست از دقت کافی برخوردار باشد تا از هر گونه اکسیداسیون فولاد در زمان جوشکاری و همچنین از ایجاد هرگونه حفره (گپ) در بخش داخلی که می تواند منشا آلودگی مواد نگهداری شده باشد، جلوگیری به عمل آورد. لذا تخصص و تجربه یکی از عوامل مهم در کیفیت تولید این گونه مخازن استیل خواهد بود.


فراسردساخت مخزن استیل

مورد مهم دیگر در ساخت مخزن استیل‎ مقاومت و استحکام می باشد. در این خصوص نیز شرکت فراسرد با بهره گیری از نرم افزارهای تخصصی به این مهم دست یافته است و مخزن استیل تولید شده توسط این شرکت مطابق آخرین استانداردهای روز می باشد. از آنجایی که بخش بزرگی از مخازن استیل در پروسه ی تولید قرار دارند، ملزومات اختصاصی در هر بخش نیز می بایست در طراحی و ساخت آن ها در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال برای مخزن استیل هایی که به عنوان دیگ های پخت در صنعت شیر، آبمیوه، نوشابه و .... مورد استفاده قرار می گیرند، می بایست ضمن مجهز بودن به مبدل های مورد نیاز گرمایی و سرمایی دارای همزن های مخصوص باشند. همچنین شیرهای ورودی خروجی نمونه-گیری و بخش CIP از عایق کاری کامل و استاندارد بهره گیرند. در این خصوص شرکت فراسرد با ساخت انواع مبدل برای مخزن استیل از جمله کویل های داخلی، مبدل های جداره ای (به صورت گردشی و یا شانه تخم مرغی) و مبدل های صفحه ای مناسب استفاده نمود. در مورد عایق مخزن استیل نیز می توان از پلی یورتان تزریقی با وزن مخصوص 40kg/m3 بهره برد.

یکی دیگر از موارد مهم در تولید مخزن استیل‎ پرداخت داخلی مخزن و نصب درست قسمت تخلیه و اتصالات مربوط به شستشو(CIP) می باشد به نحوی که پس از تخلیه مواد نگهداری شده و همچنین مواد مورد استفاده جهت شستشو هیچ اثری در مخزن نماند. لذا نصب تجهیزات اضافی مانند نردبان و پوشش های نصب سنسور نیز براساس این قاعده ی کلی در مخزن جانمایی گردد. به طور کلی باید از زاویه¬سازی در داخل مخزن ها اجتناب شده و کلیه ی بخش ها به صورت منحنی و مدور به یکدیگر متصل گردند.

مخزن استیل همانگونه که از نامش مشخص است با استفاده از ورق های فولاد زنگ نزن ساخته می شوند و به صورت عمده از دو نوع استیل با معرف های استیل 304 و 316 در بازار ساخته و عرضه می شوند.

آشنایی با خواص و نوع عدد تعریف شده ی آن می تواند مصرف کنندگان را به منظور انتخاب و نوع کاربری استیل زنگ نزن مورد نیازشان یاری دهد. در ادامه به صورت مختصر به این موضوع پرداخته می شود.


فراسرد


فولاد ضدزنگ و یا استنلس استیل (Stainless Steel) به فولادهایی با مقادیر عناصر آلیاژی بالا گفته می¬شود که توانایی مقاومت به خوردگی در اتمسفرهای خورنده و دماهای بالا را داشته باشند. فولادهای ضدزنگ معمول حاوی آهن(Fe)، کربن(C) و حداقل 11درصد کروم(Cr) هستند که عامل اصلی مقاومت به خوردگی آنهاست. در این میان اضافه کردن نیکل(Ni) به فولادهای زنگ نزن، مقاومت به خوردگی را در محیط های خنثی یا اکسیدکننده ضعیف افزایش داده اما قیمت آن ها را نیز افزایش می دهد. همچنین مقدار کافی نیکل(Ni) قابلیت انعطاف و شکل پذیری فولادها را افزایش داده و امکان نگهداری استیل های دوفازی را در دمای محیط فراهم می کند.

به طور کلی عدد تعریف فولادهای ضدزنگ دارای یک کد سه رقمی می-باشند که سه رقم اول آن معرف آلیاژ کروم(Cr) و نیکل(Ni) به صورت دوفازی(آستنیتی) می باشد. مانند: 302، 303، 304 که مقاوم در برابر خوردگی می باشد و یا 316 و 316L که به علت برخورداری از مقادیر بالاتر عنصر کروم(Cr) و همچنین 2% مولیبدن(Mo) در مقابل فرسایش و اثرات ناشی از کلر(Cl) و بعضی از اسیدها مقاوم تر بوده و در صنایع شیمیایی جهت ساخت مخزن استیل نگهدارنده اسیدها و موادی که خورنده می باشند و عملیات حرارتی در آن ها اجرا می شود مورد مصرف بیشتری دارد.

یکی از نکاتی که باید در خصوص کلیه ی مخازن استیل در نظر داشت محل قرارگیری آن ها می باشد. ضمن رعایت کلیه ی اتصالات از جمله ورودی و خروجی، شستشو و بازدید و کابل های الکتریکی می بایست دارای فوندانسیون مناسب با وزن و اتصال لازم به مخزن استیل‎باشد که در این خصوص استفاده از صفحات (پلیت) به کار گرفته شده در کف از جنس استنلس استیل می تواند به ایستایی و مقاومت در مقابل حرکت های ناشی از زلزله و طوفان کمک نماید.

لازم به ذکر است که شرکت فراسرد سازنده ی انواع مخزن استیل ثابت از 500L تا 50ton و مخازن قابل نصب بر روی خودرو تا ظرفیت 20ton می¬باشد.


مشاوره تخصصی

متخصصین این شرکت آمادگی خود را جهت حل مشکلات سیستم های برودتی صنعتی شمااعلام نموده و در صورت نیاز مورد (موارد) را در کادر زیر مرقوم فرمایید

rcipower

با پست الکترونیک با ما در تماس باشید

info@farasardco.com

نشانی شرکت : تهران - خیابان توحید - خیابان پرچم - پلاک 65

نشانی کارخانه : ایران - شهر قدس - بلوار امامزاده - بعد از چهار راه گلبرگ - مجتمع 47 - پلاک 9 - کد پستی: 3153613111