مخزن استیل و دانستنی های جدید

مخزن استیل و دانستنی های جدید

معمولاً مخزن استیل ذخیره موقت با ظرفیت‌های 1000 تا 50000 لیتر، دو جداره‌اند و جداره داخلی آن‌ها از جنس فولاد ضدزنگ است.


مخزن استیل ذخیره

از مخزن استیل ذخیره (Silo Stain Steel Tank) برای دریافت و نگهداری شیر استفاده می‌شود. اندازه آنها متفاوت از 25000 تا 150000 لیتر را شامل می‌شود. سطح داخلی این مخازن استیل که با محصول در تماس است از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود و اغلب برای کاهش هزینه ساختمانی، آن‌ها را در خارج از سالن تولید کار می‌گذارند.

در این موارد مخزن استیل ذخیره را به صورت دوجداره می‌سازند. برای تخلیه آسان مخزن استیل، ته آن را با شیب 6% به طرف مسیر خروجی می‌سازند. این عمل در بیشتر کشورها الزامی می باشد. در مخزن استیل‎ ذخیره، انواعی از همزن‌ها (‌Agitators‌)، نمایشگر‌ها (Monitoring) و تجهیزات مشابه به کار گرفته می شود.


مخزن استیل ذخیره موقت

این مخزن استیل برای ذخیره کوتاه مدت فرآورده‌ها به کار می‌روند. معمولاً پس از عملیات حرارتی و خنک کردن شیر، نخست آن را به مخازن ذخیره موقت (‌Buffer Tank‌) وارد و سپس به طرف پرکن ها هدایت می‌کنند. در این حالت اگر پر‌کن متوقف شود، شیر در مخزن موقت منتظر ادامه ی عملیات باقی می‌ماند.

معمولاً مخزن استیل ذخیره موقت با ظرفیت‌های 1000 تا 50000 لیتر، دو جداره‌اند و جداره داخلی آن‌ها از جنس فولاد ضدزنگ است. این مخازن به منظور ثابت نگه داشتن دمای محصول، عایق بندی می‌شوند.

مخزن استیل‎ ذخیره موقت مجهز به همزن، نازل‌های شستشو، حسگر کنترل سطح مایع و دماسنج هستند. ظرفیت مورد نیاز برای مخزن استیل ذخیره موقت را یک و نیم برابر ظرفیت تولید کارخانه در ساعت در نظر می-گیرند. یعنی اگر ظرفیت تولید در هر ساعت 20000 لیتر باشد، ظرفیت ذخیره موقت برابر 30000 لیتر خواهد بود.


فراسردمخزن استیل اختلاط

مخازن استیل اختلاط (Mixing Tanks) به منظور مخلوط کردن فرآورده‌ها استفاده می‌شوند. این مخازن معمولاً دو جداره هستند. گاهی اوقات لوله‌هایی در بین دو جداره کار گذاشته می‌شود و در داخل آن‌ها سیالات سرد یا گرم به وسیله پمپ به گردش درمی آیند. کار این مجاری حفظ دمای محصول است. این مخازن به همزن نیز مجهز هستند.


فراسردمخزن استیل فرآیند

از مخزن استیل‎ فرآیند (Process Tanks) برای ایجاد تغییرات مورد نظر در فرآورده‌ها استفاده می‌شود که کاربرد وسیعی در صنایع لبنی دارند. برای مثال می‌توان به مخازن عمل‌آوری (Ripening Tanks) کره، خامه، مخازن فرآیند فرآورده‌های کشت داده شده مانند ماست، مخازن خامه‌زنی (Whipping Cream) و مخازن تهیه کشت‌های آغازگر اشاره کرد.


فراسردمخزن استیل تعادلی

در هنگام انتقال فرآورده‌ها باید به موارد زیر توجه شود:

• فرآورده (شیر) باید بدون هوا و دیگر گازها باشد تا پمپ‌های گریز از مرکز بتوانند به طور مناسب عمل نمایند.

• برای دوری از رخداد پدیده گردابی در پمپ باید فشار فرآورده در ورودی پمپ ها بالاتر از فشار بخار مایع همان فرآورده، باشد.

• از دریچه مسیر ساز برای برگشت دادن محصولاتی که به طور ناکامل تحت عملیات حرارتی قرار گرفته‌اند استفاده شود.

• فشار باید در طرف مکش پمپ، ثابت باشد تا یکنواختی جریان محصول در خط حفظ شود.

این مشکلات را به راحتی می توان با جاگذاری مخزن تعادل (Balance Tank) در طرف مکش پمپ حل کرد. مخزن تعادل، سطح فرآوری ورودی را ثابت نگه می‌دارد، به بیان دیگر ارتفاع مکش باید ثابت باشد.

مخزن استیل‎تعادل دارای شناور متصل به دریچه ورودی است که متناسب با تغییرات سطح مایع شناور به سوی پایین یا بالا حرکت می‌کند. این عمل باعث باز و بسته شدن دریچه ورودی مایع به مخزن می‌شود. اگر پمپ مایع بیشتری را از خود عبور دهد ارتفاع مایع پشت پمپ افت کرده و شناور درون مخزن تعادل پایین می آید. در این حالت دریچه باز و باعث ورود بیشتر مایع از مخزن ذخیره به داخل مخزن تعادل می‌شود. این عمل همواره سطح مایع را ثابت نگه می‌دارد. معمولاً مجرای ورود مایع در ته مخزن قرار دارد و مایع از پایین وارد مخزن می‌شود. این کار مانع ورود هوا به داخل فرآورده‌ها می‌شود و کارکرد پمپ را بهتر می‌کند. مخزن تعادل یک چرخه‌ی گردشی (Recirculation System) دارند که می‌توانند سیال ورودی را در یک چرخه‌ی بسته گردش دهند. از دیگر کاربردهای این مخازن، استفاده از آن‌ها در بخش شستشوی خطوط تولید است.


مشاوره تخصصی

متخصصین این شرکت آمادگی خود را جهت حل مشکلات سیستم های برودتی صنعتی شمااعلام نموده و در صورت نیاز مورد (موارد) را در کادر زیر مرقوم فرمایید

rcipower

با پست الکترونیک با ما در تماس باشید

info@farasardco.com

نشانی شرکت : تهران - خیابان توحید - خیابان پرچم - پلاک 65 -کدپستی: 1457867871

نشانی کارخانه : ایران - شهر قدس - بلوار امامزاده - بعد از چهار راه گلبرگ - مجتمع 47 - پلاک 9 - کد پستی: 3153613111